PanasonIc Kurumsal Marka Yönetim Direktörü, Aysel Daysal Özaltınok: YENİ NESİL BİR TÜKETİCİ GRUBU İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

👤Viko by Panasonic

🔍Şirketinizin kısa tarihçesiyle birlikte faaliyet alanlarınızdan biraz bahseder misiniz?
Doğuşu 1966 yılına uzanan ve elektrik sektöründe ülkemizin en tanınmış markaları arasında yer alan VİKO, 2014 yılında gerçekleşen birleşme sonrasında dünya teknoloji devi Panasonic Corporation bünyesinde yer alan Panasonic Eco Solutions grubuna bağlı olarak varlığını sürdürmektedir. 2014 yılında Panasonic Grubuna dâhil olmamızla başlayan süreçte ortak AR-GE ve teknoloji çalışmalarımızla endüstriyel potansiyelimizi geliştirirken ekonomik, sosyal ve çevresel konulara daha stratejik ve başarı odaklı yanıt verme kabiliyetimizi artırdığımızı görmek, bu birleşmenin ne kadar doğru bir adım olduğunu bizlere kanıtlamış oldu. Geçtiğimiz Nisan ayı itibarı ile şirketimizin yeni ticari unvanı Panasonic Eco Solutions Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değişecek ve kurumsal logomuz Panasonic ile temsil edilecektir.

VİKO bugün olduğu gibi ait olduğu ürünlerin markası olarak var olmaya devam edecektir. Ürün gamımız içerisinde Elektrik Anahtar ve Prizleri, Grup Prizler, Sigorta kutuları, Aksesuarlar, Alçak Gerilim Şalt Ürünleri, Elektronik Elektrik Sayaçları, Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri, Bina Otomasyon Sistemleri, LED Aydınlatma Ürünleri, Profesyonel El Aletleri, Güneş Enerjisi Panelleri, Güvenlik Kamera Sistemleri ve Yangın Algılama Sistemleri yer almaktadır. Şirketimiz, anahtar priz sektöründe Türkiye pazarındaki liderliğini korurken, 70’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracatıyla Panasonic ve VİKO markalarını dünya pazarlarında başarıyla temsil etmektedir.

Tanınmış Marka ve Super Brand statülerine sahip bulunan şirketimiz, Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu içerisinde yer almakta ve sektörünün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk AR-GE Merkezi unvanını taşımaktadır. Ayrıca, ürün kalite ve güvenliği ile çevresel sorumluluklarına önem veren bir yaklaşımın sonucu olarak ISO 9001 Kalite Yönetim, ISO 14001 Çevre Yönetim, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sistemlerine sahiptir.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KURUMSAL DEĞERİMİZ
Sürdürülebilirliği kurumsal değerleri içerisinde tanımlayan şirketimiz; geleceğe değer katan önemli kurumsal sosyal sorumluluk projeleri yürütmekte olup; ürün tasarımında, üretimde ve tesis yönetiminde kaynakların daha verimli kullanımını öncelikli sorumluluk alanı olarak ele almaktadır. Başarının ancak tüm kuruluşun sahiplendiği bir vizyon ile gerçekleşeceğine inanan Panasonic Eco Solutions Türkiye, hayatı kolaylaştıracak ürün ve çözümlerin tasarımı, üretimi ve sunumu süreçlerindeki üstün teknolojik gücünü, çalışanlarının dinamizmi ve sürekli gelişimleri ile daha da güçlendirmektedir.
Türkiye’den kaç ülkeye ürün ihraç ediyorsunuz?
Yıllık 100 milyon adet üretim kapasitesine sahip ve alanında dünyanın en gözde örnekleri arasında gösterilen endüstriyel tesislerimizde elde ettiğimiz ürünlerin %60’ını yurt içine, %40’ını ise yurt dışına sunuyoruz. 25,000’in üzerindeki farklı ürünü Afganistan’dan İsveç’e, Rusya’dan Angola’ya kadar uzanan geniş bir coğrafya üzerinde, 70’ten fazla ülkeye ihraç etmekteyiz. Türkiye’nin yanı sıra Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Gürcistan, Kosova ve Angola gibi ülkelere ürün ihraç ediyoruz.

Elektrik anahtar ve prizlerin içinde yer aldığı yapı sektörünün gündemini nasıl yorumluyorsunuz?
Panasonic Eco Solutions Türkiye olarak değerlendirecek olursak, 2016 yılındaki yatırımlarımız ağırlıklı olarak yeni ürün serilerimizin AR-GE süreçleri ve üretimine yönelik olarak gerçekleşti. Ayrıca kapasite artışı ve yenileme amaçlı yatırımlarımıza bu yıl da devam ettik. Önümüzdeki yıllarda yatırım yapmayı planladığımız ve pazarın Panasonic Eco Solutions Türkiye ürün portföyünde yer almasını beklediği yeni ürün grupları bulunmakta ve bunlarla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemizde sahip olduğumuz marka gücü ile yaygın satış ve dağıtım ağı sayesinde, ürün gamımızla uyumlu yeni ürünlerin kısa sürede pazar payı alabilmesi mümkün olmaktadır. Kuruluşumuzun bu yetkinliğini, sektöründe lider olduğu diğer ülkelerde de gözlemlemek mümkündür.
YAPI MARKETLERİ TÜRKİYE İÇİN
YENİ BİR KAVRAM
Elektrik anahtar ve prizlerin, mimarinin bir parçası olarak değerlendirilmeye başlandığı bu dönemde yapı marketlerindeki büyüme potansiyelini nasıl görüyorsunuz?
Yapı marketlerinin Türkiye için aslında halen yeni bir kavram olduğunu söylemek mümkün. Ancak son yıllarda dünyaca ünlü yapı marketlerinin Türkiye’de konumlanması, tüketicilerin ilgisinin bu alanlara doğru yoğunlaşmasında da etken oldu. Tüketiciler artık geleneksel kanallar yerine yapı marketlerini de tercih eden bir alışkanlığa sahipler. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de 20 milyar dolarlık ”Yapı Malzemeleri Pazarı” var. Yapı marketi zincirlerinin ise bu pazardan %20 dolaylarında pay aldığı tahmin ediliyor. Pazarın diğer bölümü de daha küçük ölçekli yapı marketleri ile geleneksel nalburiye sektörü arasında paylaşılmakta. Artık yeni nesil bir tüketici grubu ile karşı karşıya olduğumuz bu dönemde, yapı marketlerine olan ilginin de giderek artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu durum sektörümüz için de geçerli olup; elektrik anahtar ve prizi gibi son kullanıcılara hitap eden, giderek dekorasyonun önemli bir unsuru haline gelen ürünlerimiz ile müşterilerimizin sıcak temas kuracağı alanlardan birisinin de yapı marketleri olacağını söyleyebilirim.

Panasonic Eco Solutions Türkiye hangi ürünleriyle farklılaşıyor?
İhtiyaçlar değişebiliyor. Örneğin bir ev ile bir villadaki elektrik anahtarı ve priz kullanımları değişiklikler gösterebiliyor. Bunların yanı sıra standart üretimlerin dışında Panasonic olarak ürettiğimiz USB prizimiz var. Bu priz vasıtasıyla telefonu kendi kablosuyla direkt şarj edebiliyorsunuz.

Ayrıca lüks konutlarda fonksiyonların sayısının arttığını gözlemliyoruz. Buna hareket dedektörünü örnek gösterebiliriz. Sizi algıladığı zaman sensör, ışığı otomatik şekilde açıp belirli bir süre de açık tutuyor. Işığın açık kalacağı zaman dilimini siz kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Bunu manuel olarak da kullanabiliyorsunuz. Işığı dokunmatik olarak istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz ürünlerimiz de bulunuyor. Bu ürünümüzü daha çok bebekli ailelere tavsiye ediyoruz. Işığı kapatırken çıkan ses çocuğu uyandırabiliyor. Ürünümüz, sahip olduğu dokunmatik açılıp-kapanabilme özelliği ile bunun önüne geçiyor.
Tüm bu ürünlerle insanların hayatına kolaylık getirmeye çalışıyoruz. Zaman artık hızlı akıyor ve herkes için çok değerli.

Konforun yanı sıra dikkat ettiğimiz diğer bir unsur da tasarruf sağlayan ürünler üretmek. Akıllı bina sistemlerimiz var bunlar arasında sayılabilir. Bu sistemde de konut ya da binayı enerji açısından belli oranda kontrol edebiliyorsunuz. Örneğin panjurların açılıp kapanma saatini ayarlayabiliyorsunuz. Elektriği açma kapama ile kontrol edebiliyorsunuz. Böyle bir akıllı bina sisteminiz varsa cep telefonuyla bu ürünleri açıp kapatmanız mümkün olabiliyor. Thea IQ Dokunmatik Yönetim Paneli’miz; tüm mekanlarda ısıtma, iklimlendirme, aydınlatma ve jaluzi/panjur kontrolünü tek noktadan ya da mobil cihazlar kullanarak uzaktan erişim ile kolaylıkla yapmanıza ve güvenlik sistemleri entegrasyonu sağlamanıza olanak tanıyor. Ayrıca isteğe göre senaryolar da oluşturulabiliyorsunuz. Bu durumda senaryonuza göre istediğiniz zamanda ışıklar, panjurlar ve mekânın ısısı önceden belirlediğiniz konuma geliyor. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Thea IQ Dokunmatik Yönetim Paneli’miz, IP tabanlı interkom özelliğine de sahip. İster sesli ister görüntülü görüşme ve IP telefonlar ile görüşme yapabiliyorsunuz. Ürün; cevapsız, arayan ve aranan çağrıları kaydedebiliyor ve resimli olarak gösterebiliyor. Ayrıca kapı zilini cep telefonuna yönlendirebiliyor ve cep telefonu ile bina giriş kapısı arasında iletişim kurabiliyor. Öte yandan kapı zili butonu, su basma, gaz, duman ve hareket dedektörleri gibi güvenlik ürünleri direkt olarak Thea IQ Dokunmatik Yönetim Paneli’nin inputlarına bağlanarak güvenlik sistemi oluşturulabiliyor.

Çocuk korumalı prizleriniz hakkında
bilgi alabilir miyiz?

Çocuklar zaman zaman kalem ya da toka tarzı maddeleri kullanarak prizlerle oynayabiliyorlar. Elbette bu durum çocuğun sağlığı ve güvenliği için büyük bir tehdit oluşturuyor. Dolayısıyla biz bu durumun önüne geçmek üzere özel olarak çocuk korumalı prizler de üretiyoruz. Prizlere dışarıdan takılan aparatlar da çok sağlıklı sonuçlar vermiyor. Bizim küçük çocuklu ailelere tavsiyemiz, mekanizması tamamen içinde olan ve iki deliğine de aynı anda baskı yapılmadıkça kapaklarının açılmadığı ürünümüzdür.
Bunun yanı sıra bir diğer korumalı ürünümüz ise şok korumalı çoklu priz. Bu ürünle de dışarıda elektrik hattında yaşanan bir olumsuzluk ile evdeki eşyalarımızın yanmasını engelliyoruz. Bunu da grup prizlere özel olarak eklediğimiz bir parça ile sağlıyoruz.

Çevreye karşı sorumluluklarımız noktasında kurum olarak ne gibi tedbirler alıyorsunuz?
Sektöründe dünyanın en iyi üç tesisi arasında gösterilen endüstriyel tesislerimizde enerji ve doğal kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayan, atıkların çevreye zarar vermemesi için tüm önlemleri alan, daha yaşanılabilir bir çevre oluşturmak için hiçbir sorumluluktan kaçınmayan birçok yaklaşım ve uygulamaya sahibiz. Endüstriyel tesislerimiz, cam bina ile ısı kontrolü, gün ışığını en etkin şekilde kullanma ve bahçe peyzajı gibi özellikleri ile adeta yeşil mimari tasarım kriterlerini taşımaktadır. WWF iş birliği ile hayata geçirdiğimiz Green Office Programı ile çalışanlarımızı çevre dostu tercihler yapmaları konusunda bilinçlendirip, daha fazla tasarruf yapılması konusunda özendirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, geçtiğimiz yıl layık bulunduğumuz ve “Sağlıklı Kentler Birliği” tarafından sunulan “Çevreci Tesis” ödülüne sahibiz.
Bu ödül, çevre duyarlılığı konusundaki uygulamalarımızın bir tescili niteliğinde olduğu gibi önümüzdeki dönemde alacağımız sorumluluklar için de çok değerli bir motivasyon kaynağı oldu.

AR-GE çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz? Çalışmalara ayırdığınız bütçe ve imkanlar nelerdir?
Panasonic Eco Solutions Türkiye, kurulduğu günden bu yana AR-GE ve tasarım çalışmalarını odak noktası olarak görmüş ve bu alana ayrı bir önem vermiştir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da onaylı olan Ar-Ge merkezimiz ile yetenekli insan kaynağımız, her ülke insanı için ayrı düşünüp üreten hız ve donanıma sahiptir. Panasonic Eco Solutions Türkiye’nin ürün çeşitliliğini inovasyon ve kalite ile buluşturabilmedeki bu hızı, global tercihlere cevap verebilme yeteneği olarak önemli bir avantaja dönüşmekte ve yeni ürün sunma dinamiklerimizi olumlu etkilemektedir. Yaklaşık 70 çalışanımızın hizmet verdiği AR-GE merkezimiz için ayırdığımız bütçenin ciromuzdaki payı yaklaşık %4 civarındadır ve bu oran Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir. Patent sayısı bakımından düşünüldüğünde de ülkemizde oldukça iyi bir noktada olduğumuzu belirtmeliyim. Panasonic Eco Solutions Türkiye AR-GE Merkezi, inovasyon boyutları yüksek, TÜBİTAK destekli TEYDEP projeleri ve üniversite-sanayi iş birliği kapsamında San-Tez projeleri gerçekleştirmeye devam etmektedir. Panasonic grubuna dahil olduktan sonra AR-GE merkezimiz, Panasonic AR-GE takımları ile pek çok farklı proje üzerinde çalışmaya başlamıştır. Bunların arasında özellikle geleceğin akıllı şehirlerinin alt yapısını oluşturacak olan akıllı şebekelerin temel taşı niteliğindeki “Akıllı Sayaçlar ve PLC Teknolojili Uzaktan Okuma Sistemleri”ni örnek verebiliriz. Bu projenin hayata geçmesi, ülkemiz için hayati önem taşıyan enerjinin verimli kullanımı ve yönetilmesi, kayıp ve kaçakların izlenmesi gibi pek çok konuda önemli katkı sağlayacaktır.