Haziran 2018

OTOMASYON VE GÜÇ DAĞITIM SİSTEMLERİNDE ENTEGRASYON ÇÖZÜMLERİ

Elektrik

Schneider Electric, dijitalleşme ve otomasyon ve güç dağıtım sistemlerinin entegrasyonu ile maliyet, zaman ve enerji verimliliği yaratacak yeni çözümler geliştirmeye devam ediyor. Şirket, bu çözümleriyle müşterilerinin rekabette güçlenmesi için yeni fırsatlar yaratıyor.

Devamını Oku

500kWp ŞEBEKE ETKİLEŞİMLİ FOTOVOLTAİK SİSTEMİN MAKSİMUM GÜÇ NOKTASI TAKİBİ TABANLI SİMULASYONU VE İNCELENMESİ

Elektrik

Dünya üzerinde var olan en büyük enerji kaynağı olan Güneş potansiyelinin, fotovoltaik sistemler içerisinde maksimum verimde kullanılması gerekmektedir.

Devamını Oku

OLEDWorks ve BASF’den yenİ OLED aydınlatma teknolojİsİ

Elektrik

OLED aydınlatma panellerinin üreticisi OLEDWorks ve yüksek kalitede boya çözümleri konusunda uzman BASF Boya Bölümü, dünyanın en parlak bükülebilir OLED panellerini geliştirmek üzere güçlerini birleştirdi.

Devamını Oku

EKSENEL TÜRBİN KANAT PROFİLLERİNİN TASARIM AŞAMALARI VE KATI MODELİNİN OLUŞTURULMASI

Elektrik

Günümüzde enerji ihtiyacının artmasından dolayı iyileştirme ve verimlilik çalışmalarına büyük önem verilmektedir. Ülkemizin enerji dönüşüm araçlarına bağlılığı ekonomimize ve refah düzeyimize ağır bir darbe vurmaktadır.

Devamını Oku

SCHNEIDER ELECTRIC’TEN SMARTBUNKER FX MİKRO VERİ ÇÖZÜMÜ

Elektronik

2013 yılından beri düzenlenen ve bu sene 5.si gerçekleşen Data Center Türkiye Konferansı, “Veri Merkezlerinin Geleceği ve Bulut Teknolojilerinde Hibrit Yapılanma” ana temasıyla İstanbul‘da düzenlendi. İlki 2013 yılında Bilişim Altyapı Sistemcileri Derneği ‘’BASID’’ tarafından gerçekleştirilen konferans, bu yıl BASID ve BICSI “Building Industry Consulting Service Industry’’ iş birliği ile organize edildi. Schneider Electric’in Platin sponsor olduğu etkinlikte, Schneider Electric Türkiye, İran ve Orta Asya IT İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Demirkol da konuşmacı olarak yer aldı.

Devamını Oku

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOPARK’TAN NORVEÇ’E YAZILIM İHRACI

Elektronik

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Eren Soyak ve ekibi, internet kullanımında dünyada 2. sırada olan Norveç’e yazılım ihraç ederek pazarda önemli bir çıkışa imza attı. Soyak ve ekibi, fiber altyapısı oldukça gelişmiş bir ülke olan Norveç’te bir telekom operatörüne nihai tüketicinin evinde hızlı internetle ilgili sorunları çözmek için geliştirilmiş bir yazılım ürünü sattı.

Devamını Oku

KABLOSUZ AĞ TEKNOLOJİLERİ

Elektronik

Veri haberleşmesinde ve bilişim teknolojilerinde yaşanan sürekli gelişmeler, sistemlerin ve bunların yönetiminde kullanılan tekniklerin hızlı biçimde gelişmesine yol açmaktadır. Günümüzün değişen rekabet ortamında firmaların/kuruluşların zaman ve kaynaklardan daha fazla yararlanabilmeleri için ürünlerini, hizmetlerini, iletişim tekniklerini, iş yapma yöntemlerini sürekli olarak yenilemeleri gerekmektedir.

Devamını Oku

DANFOSS “SUSTAINABLE ENERGY FOR ALL” İLE İŞ BİRLİĞİNE İMZA ATTI

Elektronik

Isıtma, soğutma, motor kontrol sistemleri ve güç çözümleri şirketi Danfoss, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Gelişim Hedefi (SDG7) sürecini hızlandırmak için Sustainable Energy for All (SEforALL) inisiyatifinin yeni tedarik partneri oldu.

Devamını Oku

BORUSAN ENBW ENERJİ’NİN HARMANLIK RES’İ ICCI 2018’DE ÖDÜL KAZANDI

Enerji

Borusan EnBW Enerji’nin 2015 yılında işletmeye aldığı Harmanlık Rüzgâr Enerjisi Santrali bu yıl 24’üncüsü düzenlenen ICCI 2018 Çevre ve Enerji Fuarı kapsamında verilen Enerji Ödüllerinde Rüzgâr kategorisinde ödül kazandı.

Devamını Oku

ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ İÇİN SIRA BİYOKÜTLE’DE

Enerji

Yenilenebilir enerji yatırımları ile enerji arz güvenliğinde önemli adımlar atan Türkiye için sıra artık biyokütle’de. AB ülkelerinin biyokütle yatırımları için çöp ithal ettiğini ve bu trendin tüm dünyada yaygınlaştığını belirten EMTA Enerji Genel Müdürü Orkun Özgencil, Türkiye’de her yıl ortaya çıkan 300 milyon tondan fazla atık karşılığı 44 milyon TEP/yıl potansiyel olduğunun dikkatini çekti.

Devamını Oku

YENİLENEBİLİR ENERJİDE DEPOLAMA SİSTEMLERİ

Enerji

1. GİRİŞ: Enerji depolama sistemleri yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonunda etken aktörler olup, bir elektrik sisteminin sağlam ve güvenilir bir şekilde sürdürülmesinde önemli bir rol almaktadırlar. Şebeke kararlılığını ve frekans cevap verme süresini düzenleyerek, güçte dalgalanmaları iyileştirerek ve yenilenebilir enerji sistemlerinin verimini arttırarak sera gazı emisyonunu azaltırlar. Enerji üretiminde birçok farklı depolama sistemleri kullanılmaktadır. Bunlar elektrokimyasal (piller), mekanik (pompa hidrolamalı, sıkıştırılmış, volan), termal veya hidrojen depolama olarak sıralanabilir.

Devamını Oku

GÜNEŞTEN ELEKTRİK ÜRETEN ÇATILARIN GELECEĞİ: ÖZTÜKETİM MODELİ

Enerji

Yakın gelecekte, elektrik üreten ve tüketen çatılar blockchain tabanlı uygulamalarla bağlantı kurup, kendi aralarında güneş elektriği alışverişi yapacak.

Devamını Oku

VİKO’DAN NOVELLA S SERİSİ GECİKMELİ ANAHTAR TEKNOLOJİSİ

Fokus Anahtar Priz

Gelişen teknoloji, her geçen gün hayatı daha da kolaylaştırıyor. Panasonic Eco Solutions Türkiye de VİKO imzalı Artline Serisinin Novella S modeli ile standartları değiştirmeye yardımcı oluyor.

Devamını Oku

BTICINO’DAN YENİ NESİL AXOLUTE AIR

Fokus Anahtar Priz

İtalyan BTicino, yaşam alanlarında küçük dokunuşlar yapmak isteyenlere modern çözümler sunmaya devam ediyor.

Devamını Oku

SİBER GÜVENLİK UZMANI KİMDİR?

Fokus Anahtar Priz

Mayıs ayı itibarıyla incelemeye başladığımız geleceği şekillendiren ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda oluşan mesleklerde bu ay “Siber Güvenlik Uzmanlığı”nı inceleyeceğiz. Siber güvenlik ne demek, neler yapar, nasıl olunur öğrenmek için yazı dizimizi okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

SİBER GÜVENLİK UZMANI NASIL OLUNUR?

Geleceğin Meslekleri

Siber güvenlik, özellikle son dönemde gerçekleştirilen fidye yazılım saldırılarından sonra en önemli konularından biri haline gelmiş durumda. Daha önceleri, konunun uzmanları tarafından ısrarla önemi vurgulanmak istenmesine rağmen, hak ettiği ilgi gösterilmediğinden, bugün halen bu alanda insan kaynağı açığı bulunmaktadır.

Devamını Oku

SİBER SALDIRILAR ŞİFRELENMİŞ HİZMETLERE YÖNELDİ

Geleceğin Meslekleri

Şifreleme, siber güvenlik için gerekli en temel unsur. Bankaların internet bankacılığı hizmetleri de tüketicilerin kredi kartlarını kullanarak internetten alışveriş yapabil-meleri de şifreleme sayesinde mümkün oluyor. Halkın kamu kurumlarıyla çevrimiçi etkileşimi de şifreleme ile korunuyor ve tüm bu şifrelenmiş hizmetler, ne yazık ki siber saldırılarının da belli başlı hedefleri arasında. Özellikle çevrimiçi erişimi engellemeye yönelik DDoS saldırılarının odağında şifrelenmiş hizmetler bulunuyor. Bu hizmetler çok sayıda gizli kişisel ve finansal bilgilere erişimi mümkün kılıyor. Kimlik hırsızlarının ve siber suçluların web hizmeti şifrelemesini kırması, onlar açısından büyük bir iş sayılıyor.

Devamını Oku

AYDINLATMA SEKTÖRÜ 11. ISTANBULLİGHT FUARI’NDA BULUŞUYOR

Haberler

Dünyanın öncü fuar organizatörü UBM tarafından Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) stratejik ortaklığı ile düzenlenen 11. IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi 19-22 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşiyor.

Devamını Oku

AYDINLATMA SEKTÖRÜ 11. ISTANBULLİGHT FUARI’NDA BULUŞUYOR

Haberler

Dünyanın öncü fuar organizatörü UBM tarafından Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) stratejik ortaklığı ile düzenlenen 11. IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi 19-22 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşiyor.

Devamını Oku

TÜRKİYE ENERJİ SEKTÖRÜ24. ULUSLARARASI “ICCI” 2018 İLE BİR ARAYA GELDİ

Haberler

Türkiye enerji sektörü, Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ICCI 2018 ile 2-4 Mayıs tarihlerinde 24. Kez bir araya geldi. Sektörel fuarcılık tarafından düzenlenen fuarda, 225 uluslararası katılımcı firma ile 14.140 ziyaretçi buluştu. Bu yıl birçok ilke imza atılan fuarda ilk defa kurulan “Diplomatik Alan”da dünyanın dört bir yanından gelen enerji sektörü profesyonelleri diplomatlar ile buluştu.

Devamını Oku

KARDEŞ ELEKTRİK ISO 27001ENERGY BİLGİ GÜVENLİĞİ SERTİFİKASI ALDI

Haberler

Kardeş Elektrik, almaya hak kazandığı ISO 27001:2013 bilgi güvenliği sertifikalarıyla güvenliğe verilen değeri ortaya koyuyor. Müşteri ihtiyaçlarına yönelik gerçekleştirdiği ürünlerle katma değer sağlayan Kardeş Elektrik ve SKC Karbon, aldığı yeni yönetim sistemleri belgeleri sayesinde müşteri memnuniyetini ve hizmet kalitesini artırmayı amaçlıyor.

Devamını Oku

OMRON GELENEKSEL BAYİ TOPLANTISI BU YIL ALMANYA'DA GERÇEKLEŞTİ

Haberler

Geçtiğimiz dönemi rekor bir büyüme ile geride bırakmayı başaran Omron Türkiye’nin bu başarısında büyük pay sahibi olan bayi ve çözüm ortakları, geleneksel Omron Bayi Toplantısı için gittikleri Almanya’da, otomasyon sektörünün dünyada en önemli organizasyonlarından biri olan Hannover Messe Fuarı’nı ziyaret ederek dünyanın ilk robot masa tenisi antrenörü “FORPHEUS” ile maç yapma fırsatını buldular.

Devamını Oku

PİYASAYI DÖNÜŞTÜRECEK ŞALT ÜRÜNLERİ

Kablo ve Aksesuarlar

Günsan, akıllı tasarımı ve mükemmel performansı sayesinde geniş kullanım alanı sağlayan Valta serisindeki yeni şalt ürünlerini sektörün hizmetine sunuyor.

Devamını Oku

HEPSİ BİR ARADA: TÜM UYGULAMALAR İÇİN BİR KABLO

Kablo ve Aksesuarlar

Tartışmaların özü aslında biliniyor. Diğer bilim dallarından gelen sorular da öyle. Burada önemli olan şu: Bağımsız tahrik teknolojisi ne zaman faydalı olur? Frekans dönüştürücüleri elektrik panosunda ne zaman bırakmak gerekir? Daha yüksek koruma sınıfına sahip sağlam “outdoor teknolojisinde” üretilmiş daha yüksek yatırımlara kıyasla merkezi çözümlerdeki siperli motor hatları için ödenen fazla giderler ne kadar? Servo motorlar için tek kablolu bağlantı teknolojisi nedeniyle makine ve tesis üretim sektörü bir kere daha benzer sorularla karşı karşıya kalmıştır. Kollmorgen bu seçeneği ilk kez on yıl önce piyasaya sürmüş ve bunu şu anda AKM serisi senkron servo motorları için bir standart halinde sunmaktadır.

Devamını Oku

VERİ VE KONTROL KABLOLARI CLEANFLEX® HF

Kablo ve Aksesuarlar

Bir temiz oda ortamında en küçük bir kirlenme bile üretim üzerinde hasar verici bir etki yaratabilir.

Devamını Oku

DİKİLİ TİP KABİNET

Ürünler

Estap mühendisleri tarafından estetik görünümü mekanik direnci artırılacak şekilde tasarlanan Evoline, 1000 kg taşıma kapasitesiyle kabinet kavramına yeni bir boyut kazandırıyor.

Devamını Oku

MYIME GÜVENLİK PERDESİ İLE KAMERA HACKLENMELERİNE KARŞI ÇÖZÜM

Ürünler

Endüstri 4.0’ın gerektirdiği çözümlere odaklanan Gençpa Teknoloji, kendi markası Myime ile ilk ürününün satışlarına başladı. Bilgisayar, tablet ve cep telefonunda kullanılabilen kamera güvenlik perdesi; cihazlarda oluşabilecek olası hackleme durumlarında veya bir kez kamera kullanım izni verildiğinde herhangi bir uygulama tarafından izinsiz yere izlenmeyi engelliyor.

Devamını Oku