Şubat 2018

BİR KONTEYNIRDA TAM DONANIMLI ELEKTRİK SANTRALİ

Elektrik

Global Hydro, bu yılki Avrupa Hidroelektrik Fuarı Renexpo Interhydro’da bir yeniliğini sergiledi. Global Hydro uzmanları tam kapasiteyle çalışabilen küçük bir hidroelektrik santralini tek bir konteynırın içine sığdırmayı başardılar. Kamyonla teslimatı yapılabilen santral, iki gün içerisinde kurulumu yapılarak kullanıma hazır hale getirilebiliyor. Yüksek bir taleple karşılanan bu yeni ürün Türkiye pazarına Global Hydro’nun Ankara’daki temsilcilik ofisi aracılığıyla sunulacak.

Devamını Oku

SCHNEIDER ELECTRIC, ONE pLANET SUMMIT’TE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELEYİ HIZLANDIRDI!

Elektrik

Schneider Electric, küresel ısınmanın ve etkilerinin azaltılmasına katkıda bulunmak için gerçekleştirilen One Planet Summit’te yer aldı. 300 global şirketi bir araya getiren One Planet Summit’te, Schneider Electric ve diğer birçok şirketin desteğiyle Yeni Çevresel Etki Yatırım Fonu oluşturuldu. Fon 2 milyon insanın hayatını iyileştirmek adına kullanılacak. Schneider Electric ayrıca zirve sonrasında çevreci politikalarına iki yeni taahhüdü daha eklediğini açıkladı.

Devamını Oku

GENİŞ COĞRAFYADA ÇALIŞAN ŞİRKETLER İÇİN BİNA ENTEGRASYON SİSTEMİ

Elektrik

Bosch Güvenlik Sistemleri, küresel çapta farklı bölgelere yayılmış ve birçok tesise sahip olan işletmelerin önemli bir ihtiyacını karşılamak için, Bina Entegrasyon Sistemi’nde esnekliği artıran yeni bir yazılımı piyasaya sürdü.

Devamını Oku

KLEMENSLER KÜÇÜLÜYOR, PUSH-IN TEKNOLOJİSİ EVRENSELLEŞİYOR

Endüstriyel Bağlantı Teknolojileri

Push-in teknolojili klemensler yoğun rağbet görüyor. Bu bağlantı teknolojisi artık miliamperlik sinyal iletiminden yüksek akımlı güç beslemesine kadar elektrik tesisatının her noktasında kullanılabiliyor. Phoenix Contact, yeni mikro klemensleriyle klemens portföyünü daha küçük modellerle genişletti.

Devamını Oku

POMPALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Enerji

Enerjiye olan talep her geçen yıl artarken, enerji verimliliği konusu dünyanın ve Türkiye’nin en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Birçok cihazda olduğu gibi enerjiye ihtiyaç duyan pompalarda da yapılacak verim artışı ile ciddi oranda enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Wilo, ocak ayının ikinci haftası kutlanan “Enerji Verimliliği Haftası” nedeniyle pompalarda enerji verimliliğini etkileyen faktörleri açıkladı.

Devamını Oku

TEKNO RAY SOLAR ALTINEKİN GES İLE VERİMLİLİK SINIRLARINI ZORLUYOR

Enerji

Tekno Ray Solar, toplamda 8,4 MW kapasiteli Konya Altınekin Güneş Enerjisi Santralini devreye aldı. Konya Altınekin GES, kurulumu esnasında yapılan ileri teknoloji testler sayesinde, hesaplanan verimlilik değerlerinin %5 üzerine çıkmayı başardı.

Devamını Oku

TEKSAN JENERATÖR AR-GE’DE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRÜN VE TEKNOLOJİLERE ODAKLANIYOR

Enerji

Teksan Jeneratör, ürün portföyündeki sürdürülebilir enerji çözümlerinin payını artırmaya odaklandı. AR-GE Merkezi’ne yaptığı yatırımlarla sektöründe özel bir konumda bulunan şirketin gelecek hedefleri arasında enerji tasarrufu sağlayan ürünler ve çevre dostu teknolojiler önemli yer tutuyor. Teksan Jeneratör Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, Enerji Tasarrufu Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin cari açığının büyük kısmının enerji ithalinden kaynaklandığını söyleyerek enerji verimli ürünler geliştirmenin önemine dikkat çekti.

Devamını Oku

ENERJİ PİYASASI SPOT FİYAT oRTALAMASINDA %10’LUK ARTIŞ

Enerji

Enexion Haftalık Enerji Piyasa Raporu verilerine göre spot piyasa fiyat ortalaması %10 oranında bir artış göstererek 169.9 TL/MWh seviyesinde işlem gördü.

Devamını Oku

“TÜRKİYE’DE ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN HIZLA YAYGINLAŞMASI İÇİN KAMU, ÖZEL SEKTÖRE ÖRNEK OLMALI”

Enerji

‘Enerji Verimliliği Haftası’ dolayısıyla açıklama yapan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Enerji ihtiyacının yüzde 75’inin ithalat yoluyla karşılandığı ülkemizde, enerji tasarrufuyla cari açığın düşürülmesini sağlayabiliriz. Türkiye’de enerji verimliliğinin hızla yaygınlaşması için kamu, özel sektöre örnek olmalı. Yüksek gibi görünen yatırım maliyetini kısa sürede karşılayan enerji verimliliği uygulamalarıyla, mevcut binalarımızda uzun yıllar enerji tasarrufu elde etmemiz mümkün” dedi.

Devamını Oku

ŞİRKETLER ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ İLE TASARRUF SAĞLIYOR

Enerji

Dünyadaki her canlının hayatı doğal kaynaklara bağlı ve bu kaynaklar her geçen gün tükeniyor. İşte bu noktada sürdürülebilirlik kavramı devreye giriyor. Hayatın gereksinimlerini sağlayarak kalkınmayı sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlayan bu kavram, enerji verimliliğini zorunlu kılıyor. Enerji verimliliği aynı zamanda binalar için konfordan, sanayi için ürün kalitesinden ödün vermeden, aynı işi daha az enerji ile yapabilmek anlamına geliyor. Bunun için de etkili enerji yönetimi gerekiyor. Üretim ve faaliyetlerinde enerji tasarrufu sağlamak isteyen kuruluşlar ise bu konuyu, kendileri adına takip edip planlayacak profesyonellere devretmeye başladı.

Devamını Oku

İZMİR’DE 6 MW’LIK BİYOGAZ SANTRALİ KURULACAK

Enerji

Esa Biogaz Enerji İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde hayvansal dışkı atıklarının ve tarımsal atıkları işleyerek elektrik ve ısı üreteceği 6 MW kapasiteli bir biyogaz enerji santrali kuracak.

Devamını Oku

GELECEĞİN ENDÜSTRİYEL TEKNOLOJİLERİ 22-25 ŞUBAT’TA FUAR İZMİR’DE ENDÜSTRİ 4.0, İZMİR’DEN BAŞLIYOR

FIT Fuarı

Üretim anlayışını dönüştürecek yenilikçi çözümlerin tanıtılacağı FIT ’18- Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı, 22 Şubat-25 Şubat’ta Fuar İzmir’de kapılarını açıyor. 5 ayrı fuarı tek çatı altında birleştiren FIT ’18, endüstri alanındaki en büyük etkinlik olma özelliği taşıyor.

Devamını Oku

AKILLI ŞEBEKE DÖNÜŞÜMÜNDE SAYAÇLARIN ROLÜ

Fokus

Kullandığımız cihazlarda, otomobillerimizdeki uygulamalarda, hatta evlerimizde bile akıllı sıfatını aramaya başladık. Peki bu cihazları “akıllı” yapan nedir?

Devamını Oku

GÜÇ ANALİZİ VE ÖLÇÜMÜ

Fokus

Güç kalitesini kontrol altında tutmak, işletmenizin verimliliğini devamlı kılar ve ek olarak önemli bir maliyet tasarrufu sağlar.

Devamını Oku

AKILLI ŞEBEKELER: ELEKTRONİK SAYAÇ UYGULAMALARI

Fokus

Akıllı şebeke uygulamalarının yaygınlaşmasıyla; enerji kesintisinin azaltılması, sayaçların uzaktan okuma işlemi, teknik kayıpların tespit edilmesi, usulsüz enerji kullanımının önlenmesi ve faturalandırma gibi işletmelerin rutin işlemlerinin azaltılması ve tüketiciye kaliteli ucuz bir enerji sunulması hedeflenmektedir.

Devamını Oku

“TÜRK MÜHENDİSLERİ “DİJİTAL AMBARGO” YA KARŞI KOYACAK GÜÇTE”

Fokus

Alman SAP’ın, Türkiye ve diğer ülkelerdeki müşterilerine gönderdiği mail ile uygulamaya koyduğu “dijital ambargo” ülkemiz gündemini sarsmıştı.

Devamını Oku

İZOLE EDİLMİŞ VE TEK BİR KOMPAKT MODÜLDE GÜÇ ÇIKIŞLARI

Fokus

Murata NM485D6S5MC ve NMTTLD6S5MC düşük güçlü elektriksel olarak izole edilmiş veri iletişim cihazlarını RS485 veya TTL arabirimlerine izole güç sağlamak için Murata güç çözümleri duyurdu.

Devamını Oku

EN BÜYÜK KORKU: SİBER SALDIRIYA UĞRAMAK

Fokus

ESET Güvenlik Araştırmacıları Stephen Cobb ve Lysa Myers, artan tehditler ışığında kişilerin riskleri nasıl algıladıklarını anlamaya yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. ABD’de 700 kişinin katılımıyla yapılan araştırmadan, kişilerin en büyük risk unsuru olarak siber saldırıları gördüğü ortaya çıktı. İkinci sırada hava kirliliği yer aldı. Küresel ısınma ise 5’inci sırada geldi.

Devamını Oku

DÜNYANIn KIZILÖTESİ TEKNOLOJİSİYLE SENKRONİZE EDİLEN İLK DDR4 RGB BELLEĞİ

Fokus

Kingston® Technology Company Inc’in oyunculara yönelik bölümü olan HyperX®, IR (kızılötesi) teknolojisiyle senkronize edilen RGB aydınlatmaya sahip dünyanın ilk bellek modülü Hyper® Predator DDR4 RGB’yi duyurdu.

Devamını Oku

TÜRK MÜHENDİSLER DÜNYANIN HER YERİNE 48 SAATTE ÇÖZÜM SUNUYOR

Fokus

Araç geçiş kontrol sistemleri ve bariyer sistemlerinde üretici konumda yer alan Arma Kontrol, AR-GE’ye yaptığı yatırımlarla Türk mühendislerin dünyaya açılan kapısı oluyor. Arma Kontrol, satış sonrası hizmet politikasıyla olası teknik bir arıza yaşanması durumunda operasyon süreçlerini yöneten Arma Kontrol, 48 saat gibi kısa bir sürede teknik soruna müdahale edebiliyor.

Devamını Oku

GOOGLE’IN DEV DATA MERKEZİNİ WILO POMPALARI SOĞUTACAK

Fokus

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google’ın data merkezindeki sunucuların soğutulmasında Wilo pompaları görev yapıyor. Doğal kaynak kullanımıyla yapılan sulu soğutma işlemi sayesinde elektrik kullanımı azalıyor ve enerji tasarrufu sağlanıyor.

Devamını Oku

GÜNSAN'IN RADIUS SERİSİ A-TECH FUARINDA

Haberler

Günsan, Radius serisi ve mobil uygulamasını Ankara Congresium’da bu yıl 2’incisi gerçekleşen A-Tech Fuarı’nda sergiledi.

Devamını Oku

TÜRKİYE'NİN YENİLENEBİLİR ENERJİ VİZYONU MÜSİAD'DA ELE ALINDI

Haberler

MÜSİAD tarafından T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can’ın katılımlarıyla “Yenilenebilir Enerjide 2018 Trendleri” ana başlıklı konferans düzenlendi.

Devamını Oku

MAKEL AR-GE MERKEZİ, DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU

Haberler

MAKEL AR-GE merkezi faaliyetleri kapsamında, Dumlupınar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği fakültesinde son sınıf öğrencileri ile MAKEL KNX ürünlerine ve KNX teknolojisine yönelik seminer ve çalışma toplantısı gerçekleştirdi.

Devamını Oku

SCHNEIDER ELECTRIC VE ELIWELL İŞ ORTAKLARI, VENEDİK’TE YENİ NESİL TEKNOLOJİLER İÇİN BULUŞTU

Haberler

Schneider Electric, iştiraklerinden Eliwell ile birlikte uluslararası çapta iş ortaklarının buluştuğu Schneider Electric-Eliwell müşteri etkinliğini Venedik, İtalya’da gerçekleştirdi. 230 iş ortağının katılımıyla gerçekleşen buluşmaya EcoStruxure, Nesnelerin İnterneti (IoT), dijitalleşme, enerji verimliliği ve yeni HVAC&R teknolojileri konuşuldu.

Devamını Oku

MONTAJ HATLARI İÇİN AKILLI SAATLER

Kapak Konusu

Endüstri 4.0’da sadece üretimde kullanılan sensörlerin, üretim hatlarının değil operatörlerin kullandığı ekipmanların da akıllı olması bekleniyor. Üretimde akıllı teknolojilerin kullanımı artık tablet ve telefonlar ile sınırlı değil, sırada akıllı saatler var.

Devamını Oku

SIEMENS’İN ENDÜSTRİYEL BULUT PLATFORMU, MINDSPHERE

Kapak Konusu

Fiziksel dünyanın internete taşındığı bir sürecin hakim olduğu bir dönem yaşamaktayız. Dijitalleştirme adı verilen bu süreç imalat sektöründe giderek daha önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Bu süreci takip eden Siemens, 4.0 vizyonu ile üretim yapan firmalar için Digital Enterprise Yazılımı kullanılarak, düşük maliyetli veri barındıran Endüstriyel Bulut Platformu MindSphere’ı geliştirdi.

Devamını Oku

SAFEMASTER W KABLOSUZ ETKİNLEŞTİRME ANAHTARI

Ürünler

Tehlikeli alanlardaki otomatikleştirilmiş proseslerde, güvenlik sistemlerine ulaşmak artık çok daha kolay. Çoğu zaman insanlar, bakım, programlama ve test gibi özel durumlarda tehlikeli alanlarda çalışmak durumunda kalmaktadır.

Devamını Oku

DIRIS DIGIWARE

Ürünler

Elektrik tesisatlarının ölçme ve izlemesinde köklü değişiklikler yapan yeni bir ürün ailesi DIRIS Digiware sistemi, elektriksel ölçüm alanında devrim yaratan yenilikler içerir.

Devamını Oku