Nisan 2017

TRAFOLARDA DİJİTAL ÇAĞ

Akıllı Şebekeler

ABB AbilityTM temelli akıllı trafolar, güvenilirliği artırıp maliyetleri optimize ederken, varlık yönetimini de iyileştiriyor.

Devamını Oku

AKILLI ŞEBEKELERE GEÇİŞ BİLGİ TOPLUMU

Akıllı Şebekeler

Gerek dünyada gerekse ülkemizde akıllı şebekeler konusunda yapılacak pek çok iş vardır. Bu süreç mümkün olduğu kadar sancısız ve maliyetsiz olmalıdır. Bütün bunların bir koordinasyon ve kurumlar arası iş birlikteliği olmaksızın yürümesi mümkün değildir. Aksi bir durumda ortaya çıkacak yapı kısa sürede atıl bir yatırıma dönüşecek, kaynaklar boşa tüketilmiş olacaktır.

Devamını Oku

AKILLI BİR ŞEBEKE İÇİN AKILLI ÇÖZÜMLER

Akıllı Şebekeler

Viko, endüstriyel tesislerde elektrik enerjisinin aktarılması, kullanılması ve daha kolay sunumu amacıyla çözümler üretmektedir. Şirketin ürün gamı içerisinde elektrik anahtarları ve prizleri, grup prizler, sigorta kutuları, aksesuarlar, alçak gerilim şalt ürünleri, elektronik elektrik sayaçları, OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri) çözümleri, akıllı şebekeye yönelik akıllı sayaç çözümleri ve Thea IQ bina otomasyon sistemleri yer almaktadır.

Devamını Oku

AG PARAFUDRLAR VE KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Elektrik / Aşırı Gerilimden Korunma

Endüstriyel tesislerde otomasyon kullanımı, zayıf akım koruması kavramını elektrik mühendisliğinin gündemine taşıdı. Kullanıcıların hayatına ise Faraday Kafesi ve paratonere ek olarak iç yıldırımlık sistemlerini soktu.

Devamını Oku

KLEMENSLER KÜÇÜLÜYOR PUSH-IN TEKNOLOJİSİ EVRENSELLEŞİYOR

Elektrik / Klemens

Push-in teknolojili klemensler, miliamperlik sinyal iletiminden yüksek akımlı güç beslemesine kadar elektrik tesisatının her noktasında kullanılabiliyor. Söz konusu özellik, ürüne olan talebi her geçen gün biraz daha artırıyor. Bunu göz önünde bulunduran Phoenix Contact, yeni mikro klemensleriyle ilgili ürün portföyünü daha küçük modellerle genişletti.

Devamını Oku

SANAYİDE REKABETİN ANAHRTARI ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Elektrik / Klemens

Üretim maliyetlerinin içerisinde önemli bir yer tutan enerji, her sektör için kritik bir kaynak. Sanayide enerji ihtiyacı, her geçen gün artarken dünyada enerji kaynakları gün geçtikçe azalıyor ve maliyetler yükseliyor. Sanayi kuruluşlarının rekabet koşullarına ayak uydurmak için enerji tüketimlerini azaltırken, üretim faaliyetlerini tutarlı ve kesintisiz bir şekilde sürdürmeleri de gerekiyor. İşte bu noktada, fabrika otomasyonunda enerji verimli tesislerin çözüm ortağı Mitsubishi Electric, enerji tasarrufu sağlanmasına, verimliliğin arttırılmasına ve üretim maliyetlerinin düşürülmesine destek olan çözümler sunarak işletmelerin rekabet gücünü artırıyor.

Devamını Oku

KUZEY AMERİKA’YA İHRACATIN KURAL VE YÖNETMELİKLERİNİN ANLAŞILMASI

Elektrik / Şalt

Kuzey Amerika pazarı için makine ve ekipmanların uyarlanmasının çeşitli zorlukları bulunmaktadır. Çünkü, söz konusu bölgede farklı standartlar uygulanıyor ve cevaplanması gereken sorular mevcut. Örneğin, neden uluslararası alanda denenmiş ve test edilmiş motor koruma cihazlarına sınırlama söz konusu? Besleme ve linye devreleri gibi terimlerin anlamı nedir? Yerel ürün standartları, neden farklı yalıtım ve atlama mesafesi gerektirir? Linye devresi koruma cihazı olarak hangi cihazlar uygundur? Kontrol panosu üreticileri ve Azo Controls GmbH gibi şirketler, Kuzey Amerika’ya ihracatta profesyonel destek ve proje danışmanlığı için Eaton’a güveniyor.

Devamını Oku

NESNELERİN İNTERNETİ VE 6LoWPAN TEKNOLOJİSİ

Elektromed

Çevremizdeki birçok elektronik cihaz, teknoloji alanındaki gelişmelerle beraber internet bağlantısna sahip olmuştur. Bu cihazların birçoğu pille beslenmekte ve yıllar boyu bu pil değiştirilmeden çalışması beklenmektedir. Wifi, Ethernet, GPRS gibi cihazların internete bağlanmasını sağlayan haberleşme modüllerini pilli cihazlarda kullanmak mümkün olmamaktadır. 6LoWPAN teknolojisi, pille çalışan cihazların internete bağlanmasını sağlayan yeni bir teknolojidir. Bu çalışmada öncelikle nesnelerin interneti kavramı açıklanmaya çalışılmış, devamında 6LoWPAN’ın teknik detayları anlatılmıştır. Çalışmanın son kısmında Texas Instruments (TI) firmasının ürünleri kullanılarak 6LoWPAN uyumlu sensör kartları ve gatewayin nasıl hazırlanabileceği detaylı olarak anlatılmıştır.

Devamını Oku

KABLOSUZ İLETİŞİM MODÜLÜ VE DÖNÜŞTÜRÜCÜ

elektronik

Murata’nın 2.4 GHz bant sertifikalı kablosuz iletişim modülünün ISA100’e uyumlu olduğu, LBBA0ZZ1EU tarafından onaylandı. Şirketin minyatür 2 Watt DC-DC dönüştürücüsü ise medikal güvenlik standardına sahip olduğunu kanıtladı.

Devamını Oku

ANAEROBİK ARITMA YOLUYLA BİYOGAZ ELDESİ VE ELEKTRİK ÜRETİMİ

Enerji

Önemli bir yenilenebilir enerji kaynağı olan biyokütlenin değerlendirilmesi, enerji bağımsızlığı ve çevresel sorunlar açısından oldukça önemlidir. Organik atıkların anaerobik arıtma yoluyla çeşitli aşamalardan geçirilmesiyle biyogaz elde edilebilmektedir. Bu çalışmada öncelikle anaerobik arıtmanın tanımından, basamaklarından, avantaj ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Ardından anaerobik arıtma sonucu oluşan biyogaz ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Oluşan biyogazın kullanım alanları anlatılmış; bu kullanım alanlarından biri olan elektriğe dönüştürme ele alınmıştır. Günümüzde biyogazdan elektrik üretimi yapan tesislere örnekler verilerek Türkiye’deki mevcut biyogaz tesislerine genel bir bakış yapılmıştır.

Devamını Oku

ENERJİ SEKTÖRÜNE BAKIŞ

Enerji

KPMG raporlarının enerji sektörüne yönelik versiyonu yayınlandı. 2016’nın Türkiye enerji piyasası açısından oldukça hareketli geçtiğine vurgu yapan raporda Dünya Enerji Kongresi’nin bu ülkede yapılması, yaz saati uygulaması ile ilgili tartışmalar, TANAP kredilerinin onaylanması, Rusya ile siyasi ilişkilerin normalleşmesinin piyasaya etkileri önde gelen gelişmeler arasında yer alıyor. Enerji sektöründe yaşanan bu gelişmeler ekonomiyi de önemli ölçüde etkiliyor.

Devamını Oku

KABLOSUZ ENERJİ SENSÖRÜ

fokus / elektrik kabinleri

Schneider Electric PowerTag, ticari veya endüstriyel binalardaki enerji kayıplarının tespit edilmesini sağlar. IT serverlar, HVAC sistemi, aydınlatmalar veya bilgisayarlar gibi kritik elektrikli ekipmanların sürekli çalışmasına yardımcı olan bu sensör, elektriksel hataların daha oluşmadan belirlenmesinde de önemli bir rol üstlenir.

Devamını Oku

PANONUN TAMAMI MI SADECE DEVRE KESİCİ Mİ DEĞİŞTİRİLMELİ

fokus / elektrik kabinleri

Elektirk panolarında kullanılan devre kesicileri değiştirmek için farklı metotlar bulunmaktadır. Bu çalışmada söz konusu yöntemler ve özelliklerine değinilecektir.

Devamını Oku

IT VE KONTROL SİSTEMLERİNDE PANO

fokus / elektrik kabinleri

Tüm dünyada elektronik, telekomünikasyon, IT (data center merkezleri, veri otelleri), ferdi serverlar (ferdi sunucular) ve kontrol sistemleri, sektörlerinde çok hızlı ve fark edilir değişim ve gelişim yaşanmaktadır.

Devamını Oku

PANO MEKANİK FONKSİYON TESTİ NEDİR, NASIL YAPILIR

fokus / elektrik kabinleri

Teknolojinin ilerleme hızına paralel olarak elektrik panoları da gelişti. Önceki yıllarda siparişe göre istenen boyutlarda ve kaynaklama yöntemine göre yapılan panolar, artık modüler hale geldi. Modülerite kavramıyla doğru orantılı şekilde pano mekanik fonksiyon testlerinin de önemi artı.

Devamını Oku

IGBT NEDİR, NERELERDE KULLANILIR

fokus / elektrik kabinleri

Insulated Gate Bipolar Transistor kelimelerinin baş harflerinden oluşan elektronik devre elemanı olan IGBT, başta anahtarlama amacıyla birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. gerektiğinde diyot, gerektiğinde triyak veya transistör gibi davranabilen IGBT’ler özellikle UPS üreticileri tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

Devamını Oku

SIEMENS DENEYİMLERİNİ PAYLAŞIYOR

Haberler

Akıllı şebekeler ve şehirler alanındaki araştırmacıları, uygulayıcıları, geliştiricileri ve kullanıcıları uluslararası bir platformda bir araya getiren ICSG Uluslararası Akıllı Şebekeler Kongresi’nin beşincisi, 19-20-21 Nisan tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek

Devamını Oku

MAKEL WİN FUARINA KATILDI

Haberler

Bu yıl 24. düzenlenen WIN Otomasyon ve Electrotech fuarına 200 metrekare stantla katılan Makel Şirketler Grubu’nu çeşitli illerden gelen Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği, mimar odalarının temsilcileri, TEDAŞ yetkilileri, proje firmaları ve bayiler ziyaret etti.

Devamını Oku

SCHNEIDER ELECTRIC ÇEVRECİ ŞEHİRLERİN YEDİNCİSİNİ DÜZENLİYOR

Haberler

Schneider Electric, çevreci şehirler yarışmasının yedincisini başlattı. İşletme ve mühendislik öğrencilerine yönelik olarak her yıl düzenlenen bu yarışma ile şirket, akıllı şehirler için inovatif enerji yönetimi fikirlerini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Devamını Oku

HİDROELEKTRİKTE KURULU GÜÇ ARTTI

Haberler

Dünyada hidroelektrik enerjide kurulu güç geçen yıl bir önceki yıla göre 31 bin 500 megavat artarak 1 milyon 246 bin megavata yükseldi. Dünyada hidroelektrik enerjide kurulu güç 1 milyon 246 bin megavata çıktı

Devamını Oku

PANASONİC SEMİNER DÜZENLEDİ

Haberler

Ülkemizin birçok bölgesinde olduğu gibi İstanbul da yıl içinde yüksek oranda güneş görüyor. Bu da güneş enerjisinden yararlanmak için büyük bir olanak sağlıy

Devamını Oku

ERSE MOR ÇATIYA DESTEK OLDU

Haberler

1990 yılında kurulan, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, şiddetle yüz yüze olan kadınlarla dayanışmayı sürdürmeyi, aile içindeki şiddete karşı mücadeleyi yaygınlaştırmayı amaçlıyor

Devamını Oku

RITTAL ADANA'DA MÜŞTERİYLE BULUŞTU

Haberler

Rittal, müşteri günleri seminerlerinin ilkini Adana’da düzenledi. ürkiye’nin çeşitli illerinde yapılması planlanan seminerde Rittal Satış Müdürü Cem Alaybeyoğlu’nun Rittal’i tanıttI

Devamını Oku

MEGA RADAR BASKILI DEVRE KLEMENSİ ÜRETİYOR

Haberler

Türkiye’de elektronik baskılı devre klemensi üreten tek şirket olan Mega Radar, elektronik sektöründeki bu boşluğu doldurarak ülke ekonomisine katkı sağlıyor. 2014 yılında Fluminens markasını yaratan Mega Radar, LED aydınlatma sektörüne de hizmet veriyor.

Devamını Oku

ELEKTRONİK SEKTÖRÜNDEN BEKLENTİLER ARTIYOR

Haberler

Teknolojiye bağımlı dünyada bu zamana kadar güvenliğin öncelikli olduğuna ancak kişisel bilgilerin gizliliğinin korunması ile ortaya çıkan güvenilirlik konusunun da bir o kadar önem kazanmaya başladığına dikkat çeken CDT Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Alpay Göğüş, kendi iş alanları olan elektronik tasarım otomasyonu konusundaki gelişmelere bakıldığında güvenilirlik hatalarının sebep olduğu endişelerin arttığını belirterek konuyla ilgili şunları söyledi: “Geçtiğimiz aylarda İngiltere’de GPS uydu ağlarında oluşan bir hata ile radyo frekanslarında bozulma yaşanmışt

Devamını Oku

NÜKLEER ENERJİNİN GELECEĞİ YOK

Haberler

Japonya’nın Fukuşima nükleer felaketini yaşadığı dönemde ülkenin başbakanı olan Naoto Kan, nükleer enerjinin Japonya’da ve dünyada geleceğinin olmadığını söyledi.

Devamını Oku

YARI ENDÜSTRİYEL-TİCARİ UPS

Ürünler

Toz, nem, titreşim, aşırı ısı, aşındırıcı hava kirliliği, alan eksikliği ve yıpratıcı kullanım, bir UPS’nin endüstriyel süreç tesislerinde, fabrikalarda, elektrik trafo merkezlerinde, petrol ve gaz tesisatlarında ve benzeri yerlerde karşı karşıya kalacağı zorluklardan sadece birkaçı. Bu nedenle ABB, 2016 yılında bu ağır olmayan endüstriyel uygulamalarda kullanılmak üzere yeni bir modüler UPS’yi kullanıma sundu: ABB PowerLine DPA UPS

Devamını Oku

ISLAK VE NEMLİ ALANLAR İÇİN ANAHTAR-PRİZ

Ürünler

Viko, ıslak ve nemli alanlar için ürettiği Pacific serisi ile kullanıcı güvenliğini düşünüyor. Tasarımı ile kullanılan alanlara dekoratif bir estetik katan Pacific priz ve elektrik düğmeleri, IP54 özelliği ve özel topraklama sistemi ile sıçrayan suya olduğu gibi toza karşı da koruma sağlıyor

Devamını Oku

RENK KODLAMA SİSTEMLİ MODÜLER MARŞALİNG PATCH PANEL KONSEPTİ

Ürünler

Phoenix Contact’ın yeni push-in PTMC marşaling patch panelleri modüler konseptleri ve kompakt tasarımları sayesinde proses teknolojisinde alan kullanımında %20’ye kadar daha yüksek yoğunluk sağlıyor.

Devamını Oku

ARK HATASI ALGILAMA CİHAZI

Ürünler

Eaton, ark hatasının neden olduğu yangınlara karşı insanları ve binaları korumak için ark hatası algılama cihazı (arc fault detection device-AFDD) üretti. Güç yönetimi şirketinin yeni ürünü, bir elektrik devresinde oluşabilecek bir ark hatasının belirtileri olan yüksek frekans örneklerini tespit ederek, riski ortadan kaldırmak için şalteri trip konumuna düşürmektedir.

Devamını Oku

HAYATI KOLAYLAŞTIRAN TEKNOLOJİ

Ürünler

Hager I Berker, dokunmatik kontrol ünitesi KNX Touch Control ve KNX Room Controller ile hayatı kolaylaştıran “all in one” fonksiyonelliğini kullanıcısına sunuyor.

Devamını Oku

VERİMLİLİĞİ ARTTIRAN VE KOLAY UYGULANAN ETİKETLEME ÇÖZÜMLERİ

Ürünler

Cembre; kabloların, klemenslerin, hortumların, buton, şalter ve farklı pano elemanlarının etiketlenmesi için sarf malzemeleri üretmektedir. Şirketin panolar için de etiketleme çözümleri bulunmaktadır.

Devamını Oku

ENERJİ YÖNETİMİ YAZILIMI

Ürünler

Gelişmiş siber güvenlik özellikleriyle bina otomasyonunun, enerji yönetiminin ve endüstriyel ekipmanların bütünleşmesi PcVue 11.2, veri tabanlı kontrol ve gözetleme sistemi (SCADA), bina yönetimi sistemleri (BMS) ve insan-makine arayüzü (HMI) çözümlerine yönelik ilk platform olarak piyasaya sürüldü.

Devamını Oku

ENERJİ YÖNETİMİ YAZILIMI

Ürünler

Gelişmiş siber güvenlik özellikleriyle bina otomasyonunun, enerji yönetiminin ve endüstriyel ekipmanların bütünleşmesi PcVue 11.2, veri tabanlı kontrol ve gözetleme sistemi (SCADA), bina yönetimi sistemleri (BMS) ve insan-makine arayüzü (HMI) çözümlerine yönelik ilk platform olarak piyasaya sürüldü.

Devamını Oku

DİZİ INVERTER

Ürünler

Schneider Electric, Conext™ CL serisine 60 kW çıkış gücüne sahip yeni inverterini dahil etti. Yeni Conext CL-60, ticari ve kamu hizmetleri ölçeğinde güneş enerjisi uygulamaları için uygun maliyetli ve son derece verimli dağıtık güç üretimi sağlıyor.

Devamını Oku