Şubat 2017

NESNELERİN İNTERNETİ VE 6LoWPAN TEKNOLOJİSİ

elektrik / akıllı şebeke

Bu çalışmada öncelikle nesnelerin interneti kavramı açıklanmaya çalışılmış, devamında 6LoWPAN’ın teknik detayları anlatılmıştır. Çalışmanın son kısmında Texas Instruments (TI) firmasının ürünleri kullanılarak 6LoWPAN uyumlu sensör kartları ve gatewayin nasıl hazırlanabileceği detaylı olarak anlatılmıştır.

Devamını Oku

ERSE KABLO İHRACAT MÜDÜRÜ ERGUN ÇOBAN “İHRACATA YENİ BİR YAKLAŞIM GETİRMEYİ AMAÇLIYORUZ”

elektrik / kablo

İhracatını her geçen gün artıran Erse Kablo, e-pazarlama faaliyetlerinde yeni yaklaşımlar sergiliyor. Yurt dışı fuarlara katılarak uluslar arası arenada daha çok tanınmayı amaçlayan şirketin İhracat Müdürü Ergun Çoban, “Erse Kablo olarak, sürdürülebilir ihracat vizyonumuzun temelinde ön yargılarımızı kırmak ve ihracata yeni yaklaşımlar getirebilmek yatıyor” diyor.

Devamını Oku

OMRON ENDÜSTRİYEL KOMPONENTLER BÖLÜMÜ ÜRÜN MÜHENDİSİ GÖKHAN TUNELİ “DEĞER TASARIMI, PANOLARI GELECEĞE HAZIRLIYOR”

elektrik / pano

Omron, “Pano Çözümleri ve Değer Tasarımı” adlı bir proje başlattı. Bu kapsamda panoların boyutlarını küçülten ve verimliliklerini artıran birçok cihaz geliştiren şirketin Endüstriyel Komponentler Ürün Mühendisi Gökhan Tuneli, “Pano Çözümleri ve Değer Tasarımı projesi kapsamında geliştirdiğimiz ürünler ya ince ya da hacmen küçük. Böylece müşterilerimiz, minimum alanı maksimum verimlilikle kullanıyor. Push-in Plus teknolojisi ise işçilik, maliyet ve zamandan tasarruf sağlıyor” diyor.

Devamını Oku

LEGRAND ÜLKE PAZARLAMA DİREKTÖRÜ ÖZGÜR SARIOĞLU “PAZAR BEKLENTİLERİNİ ÖNEMSİYORUZ”

elektrik / şalt

Legrand Grubu, Türkiye’deki markalarının daha önce bağımsız olarak yürüttüğü pazarlama faaliyetlerini Ülke Pazarlama Direktörlüğü çatısı altında topladı. Şirketin bunu yaparak pazarlamayı daha etkili hale getireceğini ifade eden Ülke Pazarlama Direktörü Özgür Sarıoğlu, “Türkiye’nin gerçeklerine ve beklentilerine uygun ürünleri önemsiyoruz” dedi.

Devamını Oku

YENİ NESİL AÇTIRMA ÜNİTESİ

elektrik / şalt

Eaton, mühendislerin PC’lerde bulunan USB port üzerinden devre kesicileri test ve konfigüre etmelerine izin veren yeni nesil açtırma ünitesi Power Xpert Release (PXR) platformunu geliştirdi. PXR açtırma ünitesi, güç yönetimi şirketinin IZMX açık tip devre kesicilerine entegre edildi. Böylece, kullanıcıların açtırma ünitesi ile etkileşimi ve test verilerini saklaması kolaylaştı. Ayrıca, kontrol ve bakım işlemleri de iyileşti.

Devamını Oku

LED’Lİ EXPROOF AYDINLATMA ARMATÜRLERİ

elektrik / şalt

Ex proof elektrik malzemeleri, patlama riski bulunan ortamlarda kullanılıyor. Ürünlerin elektrik kaynaklı kıvılcımları sönümlendirme özelliği Protaş sayesinde artık LED aydınlatma gereçlerinde de kullanılabiliyor.

Devamını Oku

IoT TABANLI ÇÖZÜMLERDE MAKSİMUM VERİMLİLİK

elektronik

Schneider Electric; bina, veri merkezi, endüstriyel alanlar ve elektrik şebekelerinde nesnelerin internetini yüksek verimlilik ve güvenlikle sağlamak üzere geliştirdiği EcoStruxure’ın yeni versiyonunu sundu. EcoStruxure platformu, hem bulut hem de saha üzerinden tüm sistemin entegre olarak sorunsuz çalışmasını, yönetilmesini ve kontrol edilmesini sağlıyor.

Devamını Oku

IGBT MODÜL VE ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İÇİN SİGORTALAR

elektronik

Protek Teknik Elektrik’in portföyünde yer alan ABB LinkPak modüller, düşük sapma indüktansı sunuyor. Şirketin diğer bir çözümü olan Bussmann serisi EV sigortaları ise elektrikli ve hibrid otomotiv ekipmanlarını korumak için özel olarak tasarlanıyor.

Devamını Oku

ENERJİ YÖNETİMİNE UZMAN ÇÖZÜM KNX TEKNOLOJİSİ

elektronik

Berker by Hager, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeniden şekillenen yaşam standartlarını KNX sistemi ile kontrol altına alıyor. Akıllı cihazlar vasıtası ile günlük yaşama entegre olan KNX sistemi, enerji yönetimi, yüksek konfor standartları, uzaktan erişim gibi kullanım kolaylıkları ve avantajları ile lüks olmaktan çıkıp gereklilik haline geliyor.

Devamını Oku

ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMİ

Enerjinin Geleceği

Enerji santralleri, atmosfere karbon salmaktadır. Fosil kaynakların kullanılması ve çıkarılması, çevre üzerinde ciddi olumsuzluklar yaratmaktadır. Ayrıca birçok ülke, enerjide dışa bağımlıdır. Bu maddeler ve diğerleri, temiz ve yenilenebilir kaynakların önemine vurgu yapmaktadır.

Devamını Oku

HİDROJEN EKONOMİSİ

Enerjinin Geleceği

Hidrojen ekonomisi, taşıtların ve elektrik dağıtım şebekesinin dengelenmesi için ihtiyaç duyulan enerjinin, hidrojen (H2) olarak depolandığının varsayıldığı bir gelecek ekonomisidir.

Devamını Oku

EcoROTR RÜZGAR TÜRBİNLERİ

Enerjinin Geleceği

GE’nin tasarladığı EcoROTR adlı rüzgar türbininin düz ve büyük bir burnu bulunuyor. Bu tasarımsal özellik, türbinin daha verimli olmasını sağlıyor. Söz konusu düz burun, parçaları uzatmadan daha büyük çarklar tasarlayabilmenin de yolunu açıyor.

Devamını Oku

GÜNEŞ KÜRELERİ, TEMİZ ENERJİNİN GELECEĞİ Mİ?

Enerjinin Geleceği

Alman mimar André Broessel, güneş enerjisinin verimini artırmak için yeni bir model geliştirdi. Küre şeklinde tasarlanan bu model ile güneş enerjisinin daha verimli kullanılması amaçlanıyor.

Devamını Oku

YAPAY GÜNEŞ İÇİN İLK ADIM

Enerjinin Geleceği

Almanya Max-Planck Enstitüsü bilim insanları, dünyanın en büyük füzyon reaktörü Wendelstein 7-X’in son testlerden başarıyla geçtiğini duyurdu.

Devamını Oku

TERMOPLASTİK BUATLAR VE GENEL ÖZELLİKLERİ

fokus / elektrik malzemeleri

Obo Bettermann, T serisi ürün grubuyla bağlantı noktaları için önemli bir güvence sunmaktadır. Şirket bunu yaparak, bir taraftan teknik niteliğin arttırılmasını hedeflemekte diğer taraftan da uluslararası pazarda yer almak isteyen her uygulamayı bir üst klasmana taşımayı sürdürmektedir.

Devamını Oku

SEZGİSEL YAZILIM

fokus / elektrik malzemeleri

Verimlilik önce gelir. Fakat, tasarım keyfi de yabana atılmamalıdır. Eplan Harness proD2’nin 2.6 sürümü, günümüzün tüm kablolama ve kablo tesisatı gereksinimlerini karşılayan sezgisel bir 3D/2D yazılımdır.

Devamını Oku

AKIM KORUMALI PRİZLER

fokus / elektrik malzemeleri

APC by Schneider Electric tarafından geliştirilen akım korumalı prizler, içindeki devre mekanizmasıyla hassas elektronik cihazları aşırı gerilimlerin zararlarından korur. Ürünlerde bulunan sigorta ise aşırı yükler için kullanılmaktadır. Akım korumalı prizlerde elektrik hattı üzerindeki parazit ve gürültüleri minimize eden elektromanyetik, radyo frekans gürültü filtresi de bulunmaktadır.

Devamını Oku

KABLO ÇÖZÜMLERİ VE BUSBAR SİSTEMLERİ

fokus / elektrik malzemeleri

Gersan kablo kanal ve aksesuarları, kullanıcının işini kolaylaştırıyor. Şirketin portföyünde yer alan busbar sistemleri ise zorlu şartlara dayanacak şekilde üretiliyor. Elektrikli araç şarj istasyonlarıyla ilgili çalışmalar da yapan Gersan, topraklama ve yıldırımdan korunma sistemleriyle cihaz ve sistemleri aşırı akımların zararlı etkilerinden koruyor.

Devamını Oku

ENSTRÜMAN KABLOLARI

fokus / elektrik tesisat malzemeleri

Enstrüman kabloları, tasarım projesi sürecinde amaçlanan uygulama alanları ve çevre durumu ön planda tutularak uygun bir şartname ile seçilir. Bu tip kablolar, doğrudan ana elektrik veya diğer düşük empedans kaynaklarına bağlanmamalıdır.

Devamını Oku

KABLOLARDA İLETKEN KESİT HESABI

fokus / elektrik tesisat malzemeleri

Elektrik enerjisine ihtiyaç duyulan her alanda kullanılan kabloları doğru mu seçiyoruz? Tiplerini doğru mu belirliyoruz? Çevresel şartlara göre performans ve reaksiyonları değişen, enerjiyi ya da sinyali taşımaya ve dağıtmaya yarayan bu sistem elemanlarının karakteristik özelliklerini doğru belirlemenin hayati önem arz ettiğinin farkında mıyız? Bu yazıda, dört bir yanı ağ gibi saran kabloların iletken kesitlerinin tayini konusunda bilgiler verilecektir.

Devamını Oku

SIEMENS İMZASINI TAŞIYAN LNG TERMİNALİ HİZMETE GİRDİ

Haberler

Siemens Türkiye’nin otomasyon, elektrifikasyon, yangın ve gaz algılama sistemleri, entegre telekom ve güvenlik sistemleri işlerinin tasarımı, imalatı ve devreye alınmasını üstlendiği Türkiye’nin ilk yüzer LNG terminali hizmete girdi.

Devamını Oku

VİKO BY PANASONIC'TEN TÜM ÇALIŞANLARINA EĞİTİM

Haberler

Viko by Panasonic, çalışanlarını geliştirmek için yepyeni bir proje uygulamaya başladı.

Devamını Oku

SCHNEIDER ELECTRIC LİDERLER ARASINDA

Haberler

Schneider Electric, Gartner Magic Quadrant’ta Veri Merkezi Altyapı Yönetimi (DCIM) çözümüyle 3 yıl art arda lider kurumlar arasında gösterildi.

Devamını Oku

ENERJİ VE MADENCİLİKTE TEŞVİK İKİYE KATLANDI

Haberler

Enerji ve madencilik sektörlerinde geçen yıl düzenlenen teşvik belgesi sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 100 artışla bin 953’e ulaştı

Devamını Oku

GAZ SANTRALLERİNE VERİLEN GAZ MİKTARI KISILDI

Haberler

Isınma amaçlı doğalgaz tüketiminde yaşanan artış nedeniyle elektrik santrallerine verilen gaz miktarında 2. kez kısıntıya gidildi.

Devamını Oku

ENERJİDE 2 MİLYAR DOLARLIK İMZA

Haberler

Denetim, danışmanlık ve vergi hizmetleri şirketi PwC Türkiye’nin, Türkiye enerji piyasasındaki şirket birleşme ve satın almaların yıllık analizini gerçekleştirdiği Energy Deals-Enerji Sektöründeki Birleşme ve Satın Almalar Raporu’nun sonuçlarına göre 2016 yılında petrol, doğalgaz ve elektrik piyasalarında 30 adet şirket birleşme satın alma işlemi gerçekleşti.

Devamını Oku

KAPSAMLI KORUMA SAĞLAYAN UPS SERİSİ

Ürünler

9E serisi; 6, 10, 15 ve 20 kVA gücündeki modelleri içermektedir.

Devamını Oku

LED AMPULLER

Ürünler

Normal ampullere kıyasla 30 kat daha uzun kullanım ömrüne sahip Uzlight LED ampuller, %90’a varan enerji tasarrufuyla kullanıcılarının elektrik masrafında yüzde 70’in üzerinde bir düşüş sağlıyor.

Devamını Oku

GELİŞMİŞ HAREKET KONTROL UYGULAMALARI

Ürünler

Siemens, TIA Portal V’14’e entegre edilmiş Simatic gelişmiş kontrolör ve Sinamics servo sürücü sisteminden oluşan hareket kontrolü uygulamaları için geliştirilmiş yeni bir paketi pazara sunuyor.

Devamını Oku

DOGALGAZLI JENERATÖRLER

Ürünler

Aksa Jeneratör tarafından üretilen doğalgaz yakıtlı jeneratörler, şebeke yedeği olarak kullanılmasının yanında sürekli enerji sağlayabilme özelliği taşıyor.

Devamını Oku

DİZİ INVERTER

Ürünler

Schneider Electric, Conext™ CL serisine 60 kW çıkış gücüne sahip yeni inverterini dahil etti.

Devamını Oku

ENERJİ YÖNETİMİ YAZILIMI

Ürünler

Gelişmiş siber güvenlik özellikleriyle bina otomasyonunun, enerji yönetiminin ve endüstriyel ekipmanların bütünleşmesi PcVue 11.2, veri tabanlı kontrol ve gözetleme sistemi (SCADA), bina yönetimi sistemleri (BMS) ve insan-makine arayüzü (HMI) çözümlerine yönelik bir platform olarak piyasaya sürüldü

Devamını Oku

SOLAR FOTOVOLTAİK KESİCİ ŞALTERLER

Ürünler

Kraus & Naimer, sürekli gelişen fotovoltaik besleme sistemlerinin DC kesici şalter ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ana şalterlerini geliştirdi.

Devamını Oku

DEKORATİF VE EL YAPIMI RAST SERİSİ

Ürünler

Lamp 83 ve Rast Tasarım, modern ve dekoratif armatürler konusunda ortaklaşa bir çalışma yaptı.

Devamını Oku

TÜRKİYE VE YENİLENEBİLİR ENERJİ PLANI

Yenilenebilir Enerji

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretilmesi ve enerji verimliliği önlemlerinin teşvik edilmesi, Türkiye’nin enerji politikasının önceliğini oluşturmaktadır. Bu öncelik, sürdürülebilir bir sanayi gelişimini de desteklemektir.

Devamını Oku