Ocak 2017

AKILLI ŞEBEKELERDE AKILLI SAYAÇLARIN ROLÜ

Elektrik / Akıllı Şebeke

Akıllı şebekeler, gündemi son zamanlarda daha fazla işgal etmektedir. Uygulama sayısında artış da gözlenen akıllı şebekeler, kendisini meydana getiren her birim için birçok avantaja sahiptir. Mevcut şebekelerimizin modernleştirilmiş ve gelecek hali olarak tanımlanabilecek bu kavramın yapısı içerisinde yer alan akıllı sayaçlar da akıllı şebekelere geçiş için önemli bir adım ve bu yapının önemli bir elamanı sayılabilir.

Devamını Oku

LED SPOT

Elektrik / Aydınlatma

Philips Meson Essential LED gömme spot ailesi, vida gerektirmeyen kurulumu ve dayanıklı metal klipsleriyle kolayca değiştirilebiliyor. Yüzde 85’e varan enerji tasarrufu sağlayan bu ürün ailesi, uzun süre sorunsuz kullanılıyor.

Devamını Oku

MOBİL ETİKETLEME CİHAZLARI

Elektrik / Bakım

Etkin bir bakım konsepti için gerekli ön koşullardan biri iş ekipmanlarının eksiksiz ve kalıcı bir şekilde etiketlenmesidir. Thermomark Prime mobil baskı sistemi sayesinde kullanıcılar, ilk kez mobil bir cihazda, sabit bir cihazın tüm özelliklerine sahip oluyor.

Devamını Oku

KÖPÜK YALITKANLARIN ELEKTRİKSEL ÖZELLİKLERİ

Elektrik / Malzeme

Bu makalemizde köpük yalıtkanların elektriksel delinmesi incelenmiştir. Ayrıca, köpük yalıtkanların dielektrik sabitlerinin hesaplanması, elektriksel delinmeleri, kullanım alanları işlenmiştir. Çalışmamızda, köpük yalıtkanlarda elektriksel delinme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Yalıtkanlar, çeşitleri, elektriksel özellikleri, köpük yalıtkanlar ve köpük yalıtkanların elektriksel özelliği, hazırlanışı ve kullanım alanları hakkında bilgi verilmiştir. Köpük yalıtkanların kimyasal ve fiziksel özellikleri incelenmiştir.

Devamını Oku

SERAMİKSAN ELEKTRİK BAKIM MÜDÜRÜ ŞEVKİ ŞENGÜN “MOTORLARIN VERİMLİLİK SINIFINI YÜKSELTEREK TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ”

Elektrik / Motor

Seramiksan, üretim tesislerinde kullandığı motorları Volt Motor’un ürettiği IE4 verimlilik sınıfı olanlarla değiştiriyor. Böylece verimliliklerini %92’den %96,3’lere çıkaracaklarının altını çizen Seramiksan Elektrik Bakım Müdürü Şevki Şengün, “Böylelikle %4,1 oranında karlılık sağlayacağız” diyor.

Devamını Oku

4 KUTUPLU DİKEY TİP NH SİGORTALI AYIRICI

Elektrik / Şalt

Mersen, ürün gamında NH dikey ayırıcılar için Multivert® , NH yatay ayırıcılar için Multibloc® isimlerini kullanmaktadır. Multivert dikey ve Multibloc yatay ayırıcılar, saha dağıtım panolarında, trafo merkezlerinde, kompanzasyon ve harmonik filte panolarında, sürücü panolarında güvenli şekilde kullanılmaktadır.

Devamını Oku

ENDÜSTRİ 4.0’A UYUMLU BUHAR TÜRBİNLERİ

Elektrik / Türbin

Endüstri 4.0’ın yol haritasını çıkarırken, ilk sanayi devriminden bu yana bireylerin, toplumların ve kuruluşların ihtiyaçlarının büyük değişimlere uğradığını görüyoruz. Endüstri 1.0’ın gerçekleşmesini mümkün kılan buhar makineleri de yeni nesil ihtiyaçları ve yükleri karşılayacak şekilde değişiyor. İhtiyaçlar değişse de, temel enerji üretimi için maliyet, kurulum ve kapasite açısından en ideal tercihlerin başında buhar türbinleri geliyor.

Devamını Oku

3 SEVİYELİ EVİRİCİ UYGULAMALARI İÇİN MNPC TOPOLOJİLİ 400A/1200V4’LÜ MODÜL

elektronik / güç elektroniği

Azaltılmış güç kaybı ve artırılmış güç kapasitesini birleştiren 3 seviyeli evirici teknolojisi için artan ihtiyaç, hem rüzgar ve güneş eviricileri gibi güç dönüşümü uygulamalarından hem de kesintisiz güç kaynağı (KGK) ve son zamanlarda dikkat çekmeye başlayan aktif ön katlı dört bölgeli sürücülerden kaynaklanmaktadır.

Devamını Oku

YÜK BESLEME MALİYET ANALİZİ AÇISINDAN LiFePO4 TABANLI ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMİ İLE DİZEL ELEKTRİK JENERATÖRÜNÜN KARŞILAŞTIRILMASI

Enerji

Bu çalışmada enerji depolama sistemi ile dizel jeneratör karşılaştırılmıştır. Dizel jeneratöre göre yük besleme maliyeti daha düşük olan EDS, bakım gerektirmediği için kullanıcı dostudur.

Devamını Oku

YANGINA DAYANIKLI KABLOLAR VE TEST YÖNTEMLERİ

fokus / kablo ve aksesuarları

Son dönemde yaşanan felaketler ve bina yangınları, en önemlisi de 11 Eylül 2001’de yaşanan Dünya Ticaret Merkezi saldırısı, kablolarda yeni bir ivme yarattı. 2001 sonrası National Electrical Code (NEC), yangın alarm sistemlerinde kullanılmak üzere Circuit Integrity FE 180 (CI) kabloları tanıttı. Yangın şartlarında belirtilen süre boyunca işlevselliğini devam ettirme özelliğine sahip olan bu kablolar kısa zamanda kabul gördü.

Devamını Oku

CPR YAPI MALZEMELERİ YÖNETMELİĞİ (305/2011/AB)

fokus / kablo ve aksesuarları

Malların Avrupa Birliği içerisinde serbest dolaşımı ile ilgili pek çok düzenleme yapılmıştır. Direktiflerin bir kısmı, Gümrük Birliği’nin ardından teknik mevzuata uyum çerçevesinde Türkiye’de de uygulanmaya başlamıştır. Bunlardan en önemlilerinden birisi Yapı Malzemeleri Direktifi (CPD)’dir.

Devamını Oku

HALOJENDEN ARINDIRILMIŞ KABLOLAR

fokus / kablo ve aksesuarları

Yangın; ihmal, kaza, bilgisizlik, koruma önlemlerinin alınmaması veya doğa olayları nedeniyle çıkabilir. Söz konusu riski minimize etmenin anahtarı ise önlem almak ve olası bir durumda neler yapılması gerektiğini bilmektir.

Devamını Oku

MUTLUSAN BAYİLERİ KIBRIS'TA

haberler

Mutlusan Elektrik, 2016 yılının son kampanyasını gerçekleştirdi.

Devamını Oku

MAKEL BAYİLERİNE LED ÜRÜNLERİNİ TANITTI

haberler

Makel Şirketler Grubu, Aralık ayında gerçekleştirdiği organizasyonda bayilerine LED aydınlatma ürünlerini tanıttı.

Devamını Oku

SIEMENS VERİ MERKEZİ ÇÖZÜMLERİNİ ANLATTI

haberler

Dünyanın en büyük elektrik tüketicileri arasında yer alan veri merkezlerinde karşılaşılan zorluklar, yönetim karmaşıklığından enerji verimliliğini artırma ve güvenliği sağlamaya kadar geniş bir alanı kapsıyor.

Devamını Oku

VİKO’NUN KALİTE FELSEFESİ BİR KEZ DAHA ÖDÜL GETİRDİ

haberler

Kalite Çemberleri ve Kaizen Ödülleri, kapsamında KalDer tarafından verilen Kalite Çemberi Ödülü’nün bu yılki sahibi Viko by Panasonic çalışanlarından oluşan transfer sistemi takımı oldu.

Devamını Oku

PRYSMIAN'DAN İLETİM ŞEBEKELERİ İÇİN GÜÇLÜ ÇÖZÜM

haberler

Prysmian Group, daha performanslı ve daha az kayıplı enerji iletim şebekelerinin kurulabilmesi için yeni bir kablo teknolojisi hayata geçiriyor.

Devamını Oku

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAKLARI

UPS

Kesintisiz güç kaynağı, yani UPS, herhangi bir cihazın şebeke beslemesinin (genellikle 220 V AC ancak bazı ülkelerde 110 V AC) kesilmesini, enerjinin tolerans dışı yüksek veya düşük gelmesini önleyen elektronik cihazdır. Ürün şebekenin bozucu etkilerinden yükleri korumaktadır.

Devamını Oku

KOBİLER İÇİN UPS ÇÖZÜMLERİ

UPS

Schneider Electric’in Galaxy 300 kesintisiz güç kaynağı, küçük ve orta ölçekli şirketler için etkili ve güvenilir koruma sağlıyor. Ayrıca bu UPS sistemi, kullanım kolaylığının yanı sıra kurulum, bakım ve yönetimi sadeleştiriyor.

Devamını Oku

IGBT NEDİR, NERELERDE KULLANILIR

UPS

Insulated Gate Bipolar Transistor kelimelerinin baş harflerinden oluşan elektronik devre elemanı olan IGBT, başta anahtarlama amacıyla birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. gerektiğinde diyot, gerektiğinde triyak veya transistör gibi davranabilen IGBT’ler özellikle UPS üreticileri tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

Devamını Oku

ARK HATASI ALGILAMA CİHAZI

Ürünler

Eaton, ark hatasının neden olduğu yangınlara karşı insanları ve binaları korumak için ark hatası algılama cihazı (arc fault detection device-AFDD) üretti.

Devamını Oku

İSTANBUL SERİSİ ANAHTAR-PRİZLER

Ürünler

İstanbul’un güzellikleri, Viko by Panasonic’in Carre Cities serisindeki elektrik anahtarı ve prizlerde evlere taşınıyor.

Devamını Oku

MIT LOBE POMPALAR

Ürünler

MIT Lobe pompalar, valfsiz ve pozitif deplasmanlıdır. Her MIT pompa, özel bir çözümdür.

Devamını Oku

ARABİRİM RÖLESİ

Ürünler

Schneider Electric, kullanıcı dostu yeni Zelio RXG arayüz röleleri serisini tanıttı.

Devamını Oku

KABLO BAĞLARI

Ürünler

Hellermann Tyton Q Serisi ile kablo bağlamak oldukça kolaydır. Bağın ince bölümünü kafanın açık bölümünden geçirmek yeterlidir.

Devamını Oku

DİJİTAL ZAMAN SAATLERİ

Ürünler

Legrand, zaman saatleriyle boşa harcanan enerji kullanımını sonlandırarak, aydınlatma ve elektrik sistemlerinde yüzde 11’e kadar enerji tasarrufu sağlıyor.

Devamını Oku

İKİ WATT DC-DC GÜÇ ÇEVİRİCİSİ

Ürünler

Murata, Murata Güç Çözümleri tarafından tasarlanan iki çıkışlı yüksek izolayonlu 2 Watt DC/DC güç MGJ2 çeviricilerinin duyrusunu yaptı.

Devamını Oku

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI

Ürünler

Omron, endüstriyel bilgisayarların (IPC’ler) ve fabrika otomasyon kontrolörlerinin anlık gerilim düşmeleri ve elektrik kesintilerine karşı korunması için ideal bir önlem olan, DIN ray montajlı bir DC-DC kesintisiz güç kaynağı (UPS) serisi S8BA’yı sundu.

Devamını Oku