2017 Aralık

🔍Tamamını Oku art-img

ENDÜSTRİNİN KALBİ  İZMİR’DE ATACAK

👤Bileşim Yayıncılık Fuarcılık

22-25 Şubat tarihlerinde, Ege Bölgesi’ndeki en kapsamlı fuar merkezi Fuar İzmir’de gerçekleşecek olan FIT Fuarı 2018, çatısı altında 5 fuar bulunuyor. Mitsubishi Elektrik Türkiye, Enel Enerji, Kael Mühendislik, Tense Elektrik gibi sektörünün önde gelen markalarının tercih ettiği FIT Elektrik Elektronik ve Enerji Fuarı İzmir’de sektörü buluşturmaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

ELEKTRİK KESİNTİSİNE KARŞI NANO UPS

👤Tunçmatik

Günlük yaşamda sık sık karşımıza çıkan elektrik kesintileri hem iş hem de özel hayatta kayıplar yaratabiliyor. Tunçmatik’in geliştirdiği Nano UPS; şebeke elektriği kesildiği anda devreye giriyor ve modem, dect telefon, güvenlik kamerası gibi cihazların 6 saate kadar kesintisiz çalışmasını sağlıyor.

Devamını Oku

HAVAİ VE YERALTI İLETİM HATLARININ GÜZERGÂHININ BELİRLENMESİ İÇİN SEÇİLEN PARAMETRELERE VE ÖLÇÜLEN DEĞERLERE GÖRE BİR RİSK METRİĞİNİN OLUŞTURULMASI

👤İsmail Öylek1 Metin Varan2 1Sakarya Üniversitesi Sakarya MYO, Bilgisayar Teknolojileri Böl., Sakarya, Türkiye; ioylek@sakarya.edu.tr 2Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fak., Elektrik Elektronik Müh., Sakarya, Türkiye; mvaran@sakarya.edu.tr

Gün geçtikçe kalabalıklaşan dünya nüfusu, artan sanayi tesisleri ve artan refah koşulları ihtiyacını karşılamak için her geçen gün daha fazla enerji talebi oluşmaktadır.

Devamını Oku

İSKENDERUN BÖLGESİNDE YATAY DÜZLEME DÜŞEN GÜNEŞ RADYASYONUNUN İSTATİSTİKSEL ANALİZİ

👤İsmail ÜSTÜN1 Özkan KÖSE2 Hüseyin YAĞLI3 Ali KOÇ4 N. Adil ÖZTÜRK5 Hakan TUTUMLU6 Cuma KARAKUŞ*7 ismail.ustun@iste.edu.tr, ozkan.kose@iste.edu.tr, huseyin.yagli@iste.edu.tr, ali.koc@iste.edu.tr, nadil.ozturk@iste.edu.tr, htutumlu@firat.edu.tr, cuma.karakus@iste.edu.tr 1,2,3,4,5,7İskenderun Teknik üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü, İskenderun/Türkiye 6Fırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makine Bölümü, Elazığ/Türkiye

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemlilerinden birisi olan güneş enerjisi sürdürülebilirlik ve temiz enerji olması bakımından buharlı elektrik üretim yöntemlerine göre büyük bir üstünlüğü vardır.

Devamını Oku
🔍Tamamını Oku art-img

ELEKTRİK DAĞITIM ŞEBEKELERİNDE YÜKSEK EMPEDANSLI ARIZALAR

👤Kahraman YUMAK1 Senih ERKEN1 Tanju Kahyaoğlu1 Prof. Dr. Mustafa Bağrıyanık2 Şahin Kurtoğlu3 1ÅF Consult Türkiye kahraman.yumak@afconsult.com, senih.erken@afconsult.com, tanju.kahyaoglu@afconsult.com 2İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü bagriy@itu.edu.tr 3Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü sahin.kurtoglu@arasedas.com

Elektrik şebekelerinde enerjili bir iletkenin yol, kaldırım veya yüksek dirençli yüzeylerle teması sonucu arızalar meydana gelebilmektedir. Bu tip arızalar; yüksek empedanslı arızalar (high impedance fault) olarak adlandırılmaktadır.

Devamını Oku

AYDINLATMADA YAPAY ZEKÂ DÖNEMİ

👤SYLVANIA

Yapay zekâ destekli entegre aydınlatma çözümü SylSmart, bina içi hareketliliği öngören yüksek teknolojisiyle plaza, hastane ve okul gibi büyük yapılarda %65’e kadar enerji tasarrufu sağlıyor. Hiçbir ek mühendislik yatırımı gerektirmeyen SylSmart, 2 yılda kendini amorti ediyor.

Devamını Oku

ENERJİ SEKTÖRÜNDE DİJİTALLEŞME

👤Sena Koçak, Endüstri 4.0 Platformu

Dijtalleşme, gün geçtikçe daha da fazla sektörü etkisi altına almaktadır. Enerji sektörü ise şimdiye kadar tüm endüstriyel devrimlerin anahtar sektörü olarak görülmüştür.

Devamını Oku

DİJİTALLEŞMENİN YOLU İNSANA YATIRIMDAN GEÇİYOR

Korn Ferry, 14 ülkede, 5 ana sektör üzerinden detaylı araştırmalarla oluşturduğu Dijital Sürdürülebilirlik Endeksi sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonuçları, şirketlerin liderlerin teknoloji odaklı hareket ettiklerini ancak sürdürülebilir dijitalleşmenin olmazsa olmazının insan olduğunu ortaya koydu.

Devamını Oku

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ 4.0 PLATFORMU DANIŞMA KURULU OLUŞTURDU

Endüstri 4.0 teknolojilerini geliştirme ve topluma kazandırma hedefiyle kurulan Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu, akademik bilgiyi reel sektörün deneyimiyle zenginleştirecek önemli bir adım atarak, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı Danışma Kurulu’nu hayata geçirdi.

Devamını Oku
🔍Tamamını Oku art-img

NESNELERİN İNTERNETİ GÜVENLİĞİ İÇİN 5 ANAHTAR

Nesnelerin interneti güvenliği, 2020 yılında 26 milyar cihazın internete bağlı olacağı ön görülmesiyle oldukça önemli bir çalışma alanı haline geldi. Bu bağlamda şirketler ve bireylerin güvenliğinin sağlanması için birtakım adımlara dikkat etmesi gerekiyor.

Devamını Oku